Kdo byla Celia Cruz? Začátek seriálu o velikánech salsy
Vydáno dne 25.08.2003 | 7343 přečtení | zpět na výpis článků

„Tak nám zemřela Celia Cruz.“ Povídám takhle jednoho červencového večera svému známému (také salsista). Jenže jenom se na mě tak nechápavě podíval. Zopakoval jsem mu tedy onu smutnou novinu ještě jednou, domnívaje se, že přihlouplý výraz jeho obličeje je zapříčiněn tím, že mě přes hlasitou hudbu špatně slyší. Problém však byl, bohužel, někde jinde. Dotyčný vůbec nevěděl, o kom že to vlastně mluvím! Byl to pro mě docela šok.

Abychom dotyčného trochu vzdělali, rozhodla se redakce salsaonline spolu s Martinem Pochmanem vydávat sérii článků o významných osobnostech salsy, hudebníků, zpěváků. Postupně se dočkáte velikánů jako Tito Puente, Polo Montanez, Compay Segundo, Gloria Estefan, časem možná i ty mladší a skupiny jako DLG, Africando....

A to není všechno ! Dj Gary se nabídl, že spolu s vydáním našeho článku vyhradí jeden tematický večer v klubu písním předmětného hudebníka. Tento pátek 22/8/03 tedy začínáme s Celií Cruz v klubu Naif v samostatném bloku od 24hod.


Byl to pro mě docela šok. A to si říká Salsista, když nezná Celiu – „Královnu Salsy“???!!! V tu chvíli jsem si uvědomil, že asi ne každý zná všechny ty skvělé hudebníky, kteří tvoří a hrají tu naší milovanou Salsu. Nepovažuji se za nějakého velkého znalce v tomto oboru. Nicméně jsem došel k závěru, že by vůbec neškodilo, dát dohromady dostupné informace, spojit je s tím, co už znám a pokusit se načrtnout, alespoň v hrubých rysech, portréty těch báječných a pro některé z nás dosud nepoznaných Salseras a Salseros. Dovolil bych si tedy dnes začít s „ La Reina de Salsa -Královnou Salsy“, jak je známa ve světě, nebo jak jí říkají domorodci na Kubě s „ La Guaracera de Cuba - Patronkou Kuby“, Celií Cruz.Celia se narodila roku 1925 v Havaně. Je známa tím, že se celý svůj život snažila tajit svůj věk. (Která žena to ale nedělá….). Stalo se takovou populární kubánskou zábavou, hádat, kolik jí právě je. Ona sama na toto téma s reportéry nekompromisně odmítala mluvit.

O jejím dětství a dospívání moc zmínek nemáme. Jediné, co z té doby prosvítá je informace, že již od malička ráda a dobře zpívala. Což asi moc nepřekvapí. Často prý zpívala svým bratrům a bratrancům před spaním. Jestli její sourozenci při jejím zpěvu vážně klimbali, nemůžeme s určitostí říci. Spíš bych si tipl, že nikoli. Naopak její zpěv nejednou přilákal i cizí kolemjdoucí k poslechu jejího melodického hlásku. A tak jí rodina přihlásila do televizní pěvecké soutěže. Tu samozřejmě bez obtíží vyhrála. V té době jí bylo 14 let.Následovaly další soutěže a malá Celia se začala hudbě věnovat intenzivněji. Přihlásila se na Národní Konservatoř v Havaně, kde studovala Hru na klavír a zpěv. V roce 1950 začala vystupovat s v té době již populární skupinou La Sonora Matancera. V následujících letech se kapela stala nejpopulárnější hudební skupinou na „Ostrově Svobody“. Z tohoto období pochází hity jako: „Burundaga“ nebo „Caramelo“.

15 července 1960 se skupina vydala na plánované turné do Mexika. Po jeho skončení se však nevrátili na Kubu, nýbrž emigrovali do USA. To byla velká rána a ponížení pro kubánské komunisty v čele s Fidelem Castrem. Jejich nejcennější kulturní klenot teď padl do rukou nenáviděných imperialistů na severu. Komunisté Celii její emigraci nikdy neodpustili. Když žádala o povolení navštívit umírajícího otce a nemocnou matku, byla jí tato prosba s nevýslovnou arogancí odepřena. Její hudba byla na Kubě zakázána. Většina Kubánců ji však i nadále více či méně tajně poslouchala a obdivovala. Pásky s její hudbou proudily na ostrov od kubánských emigrantů z Miami.

V roce 1961 získala Celia Cruz americké občanství a roku 1962, po smrti svého otce, se provdala za trumpetistu skupiny – Pedra Knighta. Ten poté krátce působil jako její manager. Spolu vytvořili nerozlučný a téměř dokonalý pár. Následujících čtyřicet let prožili ve šťastném manželském svazku. Když nakonec Celia odcházela z tohoto světa, byl samozřejmě Pedro s ní a držel jí za ruku až do samotného konce. 

Od roku 1965 začala Celia spolupracovat s Tito Puentem a dalšími hispánskými muzikanty jako: Johnny Pachecem, Willie Colonem, Ray Barrettem nebo Fania All Stars. Spolu tak odstartovali boom Afro-kubánské hudby, která později dostala označení Salsa. Z té doby pochází hity jako: „Quimbara, Cúcala, nebo Bemba Colora“ a také její nejslavnější přezdívka: „La Reina de Salsa“.

Celia náruživě pokračovala v práci a do konce svého života nahrála přes 70 !!! alb. Většina z nich byla zlatých, nebo platinových. Postupně se také objevila v 10 filmech. Vzpomeňme alespoň u nás relativně známý snímek „Mambo Kings“ s Antonio Banderasem v jeho první filmové roli.

Nejrůznější ocenění se jen hrnuly a zabraly by další samostatný článek. Bylo jich hodně přes stovku. Takže jen krátce ty nejvýznamnější: 5x Grammy, 2x Latino Grammy, několik ocenění za celoživotní dílo, na desítky ulic v jižní a severní Americe pojmenovaných po Celii, 25. říjen 1997 vyhlášen jako „Celia Cruz day“ v San Francisku, čestné tituly na univerzitách: of Florida, Miami a Yale. Asi největší pocty se jí však dostalo, když roku 1994 přebírala v Bílém Domě z rukou prezidenta Billa Clintona nejvyšší státní ocenění za umění (do dneška bylo touto cenou dekorováno ne více než 300 světových osobností).

Spolu se svým manželem Pedrem a managerem Ralphem Mercadem založila nadaci Celie Cruz, která si vytkla za úkol podporovat hudební vzdělání mezi hispánskou komunitou. Další náplň této nadace je také boj proti rakovině. Ta se také bohužel stala zpěvačce osudnou. Koncem loňského roku jí lékaři vyoperovali z mozku rakovinotvorný nádor. I když vše nasvědčovalo tomu, že se její organismus opět vzpamatovává, Celia nás letos 16 července v tichosti opustila. 

Vždy tvrdila, že ona zemře na pódiu, které bylo jejím pravým domovem. Toto přání se jí bohužel nevyplnilo. I tak je obdivuhodné, jak dlouho a s jakou grácií dokázala zpívat a rozdávat radost všude, kam zavítala. Je nesmírně těžké vyjádřit, čím vším Celia Cruz byla pro Salsu, pro hudbu, pro hispánskou komunitu a pro svět celkově. Jedno se ale z určitostí říci dá. Latinskoamerická hudba jí nikdy nebude schopna dostatečně splatit všechny její zásluhy.

„Když mně lidé slyší zpívat, chci aby byli šťastní, šťastní a šťastní. Nechci aby v tu chvíli mysleli třeba na peníze, nebo na domácí násilí. Mé poslání vždy bylo, je a bude rozdávat štěstí.“ Celia Cruz pro NY Times 1995.

» Formát pro tisk

Související články
Zemřel zpěvák Ibrahim Ferrer (09:30:59 06.08.2005)
Latino videotéka: BUENA VISTA SOCIAL CLUB – 1999 (14:18:40 23.10.2004)
Ibrahim Ferrer, 22. 4. ve 20 h v T - Mobile Areně !! (17:52:34 08.04.2004)
Ibrahim Ferrer, hvězda navždy zářící … (20:08:42 22.01.2004)
Historie Salsy aneb Jak to všechno začalo (16:12:46 24.12.2003)
Zemřel pianista z filmu Buena Vista Social Club (15:40:37 18.12.2003)
Gloria Estefan - Pokračování seriálu o velikánech salsy (20:33:04 19.11.2003)
Tito Puente – Ať žije král! Pokračování seriálu o velikánech salsy (17:46:46 15.10.2003)
Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.