Tito Puente – Ať žije král! Pokračování seriálu o velikánech salsy
Vydáno dne 15.10.2003 | 7461 přečtení | zpět na výpis článků

Když jsem v minulém článku představil královnu Salsy -  Celiu Cruz, napadla určitě přemýšlivějšího čtenáře otázka, kdo že asi bude králem Salsy. Odpověď je celkem prostá. Asi nikdo si netroufne mi oponovat při vyslovení jména Tito Puentes. Ptáte se proč právě on? Tak si milé děti pěkně sedněte a poslouchejte. Pohádka začíná.


Byl nebyl jednou jeden chudý manželský pár (Ercilia Ortiz a Ernesto Puente Sr.). Žili v jednom moc a moc podivném království (New York –  Harlem), do kterého přišli se vzdálené země za velkým mořem (Portoriko). Jednoho krásného dne (20.dubna 1923) jim čáp přinesl děťátko. Chlapeček samozřejmě dostal jméno po tatínkovi (Ernesto Puente Jr.). Již od malička byl abnormálně živý a dovádivý. Nejdříve skákal doma v postýlce, později venku na ulici a v pěti letech se už proskákal na svojí první taneční soutěž. První partnerkou mu byla jeho sestřička. Teď by jste asi děcka čekala, že se náš malý neposeda protancuje přinejmenším k nějakému mistrovství zeměkoule. Ale to se pletete.

Naštěstí pro nás Salsové nadšence  záhy zjistil, že na hudbu se dá nejen poskakovat, ale že se dá i aktivně provozovat. A tak než aby si šoupal nohy po parketě, popadl první hudební nástroj (timbály) a začal hrát. Netrvalo dlouho a o jeho nesporném talentu si začali štěbetat všichni vrabci na harlemských střechách. Ve třinácti už malou vycházející hvězdičku znali v celém okolí. V šestnácti pak přišla neodmítnutelná nabídka porozhlédnout se trochu po Americe v rámci turné orchestru Jose Curbela.

Další rozlet mladého muzikanta byl poněkud zbržděn druhou světovou válkou. Ve svých devatenácti letech narukoval k námořnictvu. Hudbu samozřejmě k vodě nepustil a tak když se vrátil domů, zapsal se na hudební konservatoř, kde se kromě teorie věnoval především kompozici.
V roce 1948 založil svojí vlastní skupinu „The Picadilly Boys“ a o rok později již spatřily světlo světa hity jako „Abaniquito“ a „Ran Kan Kan“. Později následovaly další: „Cuben Carnival“, „Dance Mania“ nebo „Top Percussion“.

Někdy v té době obdržel  přívlastek král latinské hudby. Tento „titul“ samozřejmě nezískal jen tak. Musel se o něj poprat a to na kolbišti Manhattan Centra, kde se pořádala soutěž o nejpopulárnější hudební skupinu. Ve finále pak porazil slavného Pereze Prada (jinak také známého jako krále Mamba). S pomyslnou korunou na hlavě pak vládl latinsko-americké hudební scéně po několik následujících desetiletí. Za mnohé mu vděčí Cha Cha, kterou  vzkřísil k životu. Nicméně hudba, kterou do té doby Tito hrál dostala v šedesátých letech jméno Salsa a tak i jemu se začalo říkat král Salsy.

V té době vzal pod svá ochranná křídla do té doby neznámé  vokalistky z Kuby: La Lupe a Celiu Cruz. Tito byl na vrcholu. Měl svou vlastní televizní show a kdo by neznal hity jako „Para Los Rumberos“ nebo „Oye Como Va“, které později úspěšně přejal Carlos Santana. Z nepřeberného počtu nejrůznějších ocenění stojí za zmínku čtyři Grammy (a osm nominací). I on se objevil v několika filmech. Vzpomeňme alespoň „Radio Days“ Woodyho Allena, nebo již dříve zmiňovaný snímek „The Mambo Kings“. Se svou hudbou sjezdil téměř celý svět a nadšeného aplausu se mu dostalo i v tak vzdálené a odlišné kultuře jakou je například Japonsko.

Založil také nadaci Tita Puenteho, která si vzala za cíl podporovat malé talentované hudebníky. V roce 1991 vydal Tito své sté!!!!!! album s příznačným názvem „ El ¨Numero Cien“.
Jeho pestrý životní příběh se uzavřel dne 31 května roku 2000 ve věku 77 let. Svou tvorbou a svým přístupem ovlivnil další nastupující generace hudebníků. Jestli existuje Salsové království nebeské, není nejmenších pochybností kdo mu vládne. Je to Tito Puentes – El Rey de  La Salsa.

 
Martin Pochman

A jako vždy přinášíme tematický večer s hudbou Tinto Puente v klubu Karma Lounge v sobotu 11/10/03. Hrát bude čerstvý inženýr Dj Gary. Blahopřejeme!

» Formát pro tisk

Související články
Zemřel zpěvák Ibrahim Ferrer (09:30:59 06.08.2005)
Latino videotéka: BUENA VISTA SOCIAL CLUB – 1999 (14:18:40 23.10.2004)
Ibrahim Ferrer, 22. 4. ve 20 h v T - Mobile Areně !! (17:52:34 08.04.2004)
Ibrahim Ferrer, hvězda navždy zářící … (20:08:42 22.01.2004)
Historie Salsy aneb Jak to všechno začalo (16:12:46 24.12.2003)
Zemřel pianista z filmu Buena Vista Social Club (15:40:37 18.12.2003)
Gloria Estefan - Pokračování seriálu o velikánech salsy (20:33:04 19.11.2003)
Kdo byla Celia Cruz? Začátek seriálu o velikánech salsy (00:00:00 25.08.2003)
Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.