Co je newyorská salsa?

New York je místem, kde se zrodil jedinečný druh salsy. Spolu s kubánskou salsou je to jeden z nejpopulárnějších stylů, s kterými se lze setkat po celém světě, od Londýna až po Japonsko, v Itálii nebo v San Franciscu. Tančí se v tanečních klubech, na pódiích, vyučuje se na lekcích tance - vliv newyorské salsy je znát všude. Stačí se zeptat kohokoli, kdo navštívil některý z větších festivalů salsy, jako je Bacardi Festival na Portoriku nebo West Coast Salsa Congress v Los Angeles, a potvrdí vám, že mnoho vystoupení je ovlivněno newyorskou salsou.

Proč je newyorská salsa tak oblíbená?

Zaprvé je pěkná na pohled. Především ženy při ní vypadají krásně. Řada figur newyorské salsy nechávají ženám vyniknout. Figury jsou elegantní a žena je při nich hlavní ozdobou. Dívkám se tento styl líbí díky pozornosti, která je jim dána, a muži jej mají v oblibě, protože sluší-li to jejich partnerkám, nevypadají špatně ani oni. Každý taneční styl, při němž tanečníci vypadají dobře, si nevyhnutelně získá oblibu. To je jedním z důvodů, proč profesionální tanečníci salsy na celém světě často do svých vystoupení a ukázek zařazují figury z newyorské salsy.

Zadruhé taneční figury tohoto stylu jsou velmi jednoduché a přitom efektní. Narozdíl od spletitých otáček salsy LA nejsou zde otáčky ani kroky nijak komplikované. Právě díky této prosté eleganci se newyorská salsa i dobře učí. Často se říká, že nejlepší taneční figury jsou ty, které jsou jednoduché a při nichž tanečníci vypadají dobře.

Jak se newyorská salsa liší od kubánské salsy?

Zaprvé taneční krok kubánské salsy je hodně krouživý, kdy partneři se navzájem obcházejí a přitom dělají různé otáčky. U newyorské salsy naopak převažuje figura "cross-body lead", prováděná po přímce, kdy partneři si neustále sem a tam vyměňují svá místa, a vytvářejí tak dynamické napětí. Zadruhé kubánské otáčky mohou být velmi komplikované a zahrnovat i složité pohyby rukou. Otáčky u newyorské salsy jsou naopak svižné a jednoduché. Navíc newyorská salsa má řadu piruet jak dívek tak mužů. Jsou to rychlé otočky, které jsou působivé na pohled a vzbuzující obdiv přihlížejících.

Z čeho newyorská salsa vychází?

V New Yorku se salse také říká "mambo". To odráží původ salsy, která se v tomto velkoměstě tančí. Newyorská salsa začínala jako mambo. Eddie Torres, "taneční král mamba", kdysi vystupoval na pódiu spolu se samotným "králem mamba" Titem Puentem. Přetvořil tradiční mambo do současné moderní podoby salsy a je dnes jejím nejslavnějším učitelem v New Yorku.

Newyorská salsa je také krásným dokladem toho, že salsa je směsicí různých tanečních stylů. Za dávných časů mamba tanečníci nedělali moc otáček nebo figur. Jak se tanec vyvíjel, začal přibírat figury z řady jiných tanců, jako je např. west coast swing nebo hustle.

Co znamená "tancovat na druhou dobu"?

Jedním z charakteristických rysů newyorské salsy je, že se "tančí na druhou dobu". Základní rytmus salsy má 8 taktů. Proto také obvykle počítáme: "raz, dva, tři, pauza, pět, šest, sedm, pauza". Jestliže tančíme první krok na "raz", pak říkáme, že "tancujeme na první dobu". Jestliže první krok děláme na "dva", pak říkáme, že "tancujeme na druhou dobu".

V New Yorku se výhradně tančí na druhou dobu. Jestliže místo na první začnete tancovat na druhou dobu, musíte zcela pozměnit rytmus svého těla. Musíte pozorně poslouchat hudbu a vycvičit své tělo, aby vnímalo druhou dobu. Znamená tá naprosto odlišnou interpretaci hudby. Pro ty, kteří zvládnou takovou přeměnu, se otvírá zcela nový svět hudebního a tanečního prožitku.

Co je "shines"?

"Shines" je forma improvizace, konkrétně složitější krokové variace, které partneři provádí, když se uprostřed tance rozdělí a tančí každý sám. "Shine" v angličtině znamená "lesknout se" nebo "zářit" a zde toto označení souvisí s představou, že tanečník si leští boty, aby se blýskl svou krokovou improvizací. "Shines"je velmi oblíbený v Los Angeles i v New Yorku, kde se mu též říká "mambo shines". Krokových variací "shines" jsou stovky, některé jsou dobře známé, jiné jsou velmi obtížné a dokáže je zvládnout jen několik málo tanečníků. Počet možných variací je neomezený -limitovaný je pouze představivostí a tvořivostí těch, kdo je tančí.

Newyorská salsa je nádherný taneční styl. Patří k nejelegantnějším druhům salsy a získává si ve světě stále větší oblibu. Ať se salsou začínáte nebo se jí již věnujete, newyorská salsa vždy může obohatit váš taneční repertoár a pomoci vám zvládnout improvizace "shines".

<< zpět

Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.