Salsa LA

Jak název napovídá, Los Angeles vyvinulo svůj vlastní charakteristický typ salsy, popularizovaný slavnými tanečníky, jako jsou Jose Neglia, bratři Vasqueovi nebo taneční soubor Salsa Brava. Salsa LA je působivý, elegantní a temperamentní styl, zahrnující propracovanou práci nohou. V současnosti se řadí mezi nejoblíbenější druhy salsy na světě a s jejími ukázkami se můžeme pravidelně setkat na největších světových festivalech salsy, jako je každoroční World Salsa Congress & Bacardi Festival.

Co je salsa LA?

Jedná se o styl, který si hodně vypůjčil z jiných tanečních forem. Ovlivněn byl kubánskou i newyorskou salsou, jazzem, swingem ale i společenskými tanci. Skloubením všech těchto vlivů byla salsa LA svými současnými tanečními milovníky dále propracována, a vznikla tak řada pro ni charakteristických otáček. Většina tanečních variací vychází z figury "cross-body lead", kdy tanečník vede svou tanečnici rovně kolem sebe. Tento základní taneční prvek se objevuje i v jiných typech salsy, např. v kubánské nebo newyorské salse. Všechny tři styly mají společných i mnoho dalších otáček. Například kubánská "setenta" je známá v newyorské salse a salse LA jako "hammer-lock".

Jak se "LA" liší od ostatních stylů?

Především je třeba říci, že "LA" se nezaměřuje na složité pohyby rukou, jež jsou běžné u základního kubánského stylu. Kromě toho otáčky "LA" se provádí pohybem po přímé linii narozdíl od kruhovitého pohybu kubánské salsy. Od newyorské salsy se "LA" liší tím, že je rytmicky uvolněnější. U newyorské salsy musí tanečníci přesně dodržovat okamžiky, kdy se zadrží nebo uchopí za ruce.

Je styl LA původní formou salsy?

Lidé v ulicích kolumbijského Cali tančí jinak než se tancuje v havanských klubech na Kubě. Kubánci žijící v Miami netančí stejně jako Kubánci doma. Lidé v různých koutech světa si interpretují salsovou hudbu po svém a vytvářejí si svůj vlastní taneční styl. Ve vývoji salsy sehrála úlohu velká dávka kreativity, díky níž se z ní stala rozmanitá a bohatá taneční forma. Jisté však je, že kořeny salsy jsou z kubánského sonu.

A co taneční improvizace u stylu LA?

Styl LA samozřejmě zahrnuje "shines" neboli taneční improvizaci. Jedná se o spontánní taneční formu se složitými krokovými variacemi v kombinaci s neméně spletitými pohyby rukou a celého těla. Taneční pár se během tance rozdělí a každý sám začne improvizovat. Vhodně se tak na chvíli naruší taneční stereotyp a oba mají možnost se individuálně projevit a zároveň reagovat na pohyb partnera. Improvizace se nejčastěji používá při rychlých sólech na konga.

Proč je dobré se učit styl LA?

Základní taneční pohyby u salsy LA vychází z figury "cross-body lead" a staví na všeobecných tanečních principem. Výukou salsy LA tudíž získáte dobré taneční základy, které vám umožní rozšířit svůj um o další styly (jako je kubánská, miamská nebo newyorská salsa).

<< zpět

Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.