Hudební skupiny

Hudební skupina Pragasón

O nás

V zimě roku 2000 se dala dohromady parta nadšenců, mezi nimi i já, s cílem vytvořit velkou salsovou kapelu. Začátky byly těžké, zato velmi veselé. Skupina se jmenovala "Cuba libre" a obsazení bylo různé. Mezi zakládajícími členy byli Jirka Pilař, Miriam Fadil el Alaoul, Biellele Makosso a další. Náš první koncert se konal o vánocích téhož roku v klubu Vagón na Národní třídě v Praze.

Rok 2001 - Skupina se přejmenovala na Pragasón, aby si nás nespletli se známým kubánským koktejlem a aby to vystihlo podstatu kapely: skupina hudebníků žijící v Praze a hrající kubánskou hudbu - Son cubano. Ještě začátkem roku 2001 skupina pracovala živelně a ne příliš hudebně. Vystupovali jsme několikrát v salsovém klubu Tendr v Pařížské ulici. Vše se změnilo na jaře vstupem mexického pianisty Marka Anderupa, který určil formu a zaměření skupiny, které trvá dodnes. Od té doby základ kapely tvořilo 5 členů : pianista - Mark Anderup (Mexico), basista - Taras Voloshchuk (Ukrajina), perkusista - Roman Lomtadze (Gruzie), trumpetista - František Schejbal (Česká Rep.) a zpěvák - Jorge Concepcion (Kuba). Dodnes hrajeme v pěti a v případě potřeby - koncerty a větší akce - s námi hostují další muzikanti.

V tomto roce Pragasón začal hrát pravidelně v Bugsy's baru, pak skupina koncertovala na různých akciích, mimo jiné i na Mezinárodním Filmovém festivalu Karlovy Vary 2001.

Rok 2002 - Naše pravidelné účinkování v Bugsy's baru a v Tendru ukončily povodně v letě téhož roku. Po odchodu pianisty Marka Anderupa na jeho místo nastoupil ruský pianista Andrej Blyznyuk. Hráli jsme při slavnostním otevření kubánského baru - restaurace La Bodeguita del Medio. Pravidelné hraní jsme neměli, tak jsme koncertovali kde nás bylo třeba: v barech, na akcích, vánočních večírcích, atd.

Rok 2003 - Tento rok začal příznivě pro kapelu a to hned na začátku roku účinkováním v pořadu TV Primy a také koncertem v rámci filmového festivalu FEBIOFEST 2003. Další působení jsme získali v restauraci Le Patio na Národní třídě a v music clubu U Malého Glena. Na obou místech hrajeme pravidelně dodnes. Další vystoupení v salsovém klubu Tropisón a v kubánském baru - restauraci La bodeguita del medio. V létě kapelu opustil pianista Andrej Blyznyuk a nastoupil český pianista Ondřej Brzobohatý. Účast na mezinárodním festivalu Street performance festival v rakouském Linci.

Rok 2004 - Koncert v rámci filmového festivalu FEBIOFEST 2004. Další grandiózní koncert byl na plážovém plese "Karibik" ve velkém sálu Lucerny pro cca. 3.000 lidí. Různé koncerty v rámci Mezinárodního Filmového festivalu Karlovy Vary 2004. Pravidelné hraní každé úterý U Malého Glena a pravidelné hraní v Le Patio (viz kalendář). V létě se změnila formace skupiny a to nástupem Carlo Zegarry (Perú) - perkuse, Jana Jakubce (Česká Rep.) - basa a Jakuba Zomera (Česká Rep.) - piano.
Kromě Sonu máme dále v repertoáru Mambo, Chachachá, Bolero a Latin Jazz - standarty. Hrajeme v podstatě kubánskou hudbu ze začátku a poloviny 20.století se zvláštním zvukem daným různorodostí hudebníků, kteří působili v kapele a kteří pocházejí z různých koutů zeměkoule. Postupně se též snažíme tvořit vlastní skladby a přitom udržet základ kubánské hudby, která hýbe i s netanečními typy.
Skupina též spolupracuje s taneční skupinou "Tradición", se kterou obohacuje koncert různými vystoupeními a výukou tance během produkce.

Členové kapely:

Současné obsazení:

Jorge Concepcion (Kuba) - zpěv, malé perkuse
František Schejbal (Česká Rep.) - trumpeta, vokály
Carlo Zegarra - perkuse, vokály
Jan Jakubec (Česká Rep.) - basová kytara
Jakub Zomer (Česká Rep.)- klávesy, vokály

V minulosti s kapelou též spolupracovali:

Roman Lomtadze (Gruzie) - perkuse, Taras Voloshchuk (Ukrajina) - kontrabas, Ondřej Brzobohatý (Česká rep.) - piano, Martin Lehký (Česká rep.) - basa, Mark Anderup (Mexico) - piano, Andrej Blyznyuk (Rusko) - piano, Miloš Vacík (Česká rep.) - perkuse, Camilo Caller (Česká rep.)- perkuse, Tony Benedek (Slovensko) - perkuse, Ondřej Kabrna (Česká rep.) - piano, Tomáš Křemenák (Česká rep.) -flétna, saxofon, Matěj Benko (Slovensko) - piano a další.

Kontakt

Telefon: +420 720 425 300
E-mail: nora@salsaonline.czPragasón Pragasón
Pragasón Pragasón
Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.